Język roślin

Swoistym językiem roślin jest wydzielanie zapachu. Rośliny pachną, by przywabić owady zapylające, odstraszyć szkodniki i porozumiewać się między sobą. Wydzielanie lotnych związków do otoczenia daje możliwość komunikowania się z innymi organizmami nawet na znaczące odległości. W naturalnym siedlisku istnieje sieć wymiany informacji, której istnienia my, ludzie, nie jesteśmy nawet do końca świadomi. Zapachy roślin są w dużym stopniu charakterystyczne dla gatunku. Żadne dwa gatunki nie wytwarzają identycznych mieszanin zapachowych. Zapach kwiatów wabi zwierzęta zapylające. Owady szybko uczą się rozpoznawać zapachy poszczególnych kwiatów, ograniczając zainteresowanie ich do kilku lub tylko jednego gatunku roślin.

Rośliny podejmują także próby uzależnienia od siebie owadów, gdyż w zapachu i nektarze niektórych z nich znajdują się substancje narkotyczne lub halucynogenne. Substancje wydzielane z części wegetatywnych służą odstraszaniu roślinożerców, przywabianiu wrogów tych roślinożerców, oraz zaalarmowaniu sąsiednich roślin.

Dla roślin – ukorzenionych w jednym miejscu, nie ulegających możliwości przemieszczania się, wydzielanie związków lotnych stanowi sposób porozumiewania się z innymi organizmami w tym samym środowisku. Różnorodność wydzielanych substancji wskazuje na to że związki lotne mogą służyć jako precyzyjny język służący do komunikowania się w różnych sytuacjach.