PANTOMIMA

Pantomima jest to widowisko teatralne zbliżone do baletu. Charakteryzuje się pokazywaniem treści poprzez ruch i gesty bez używania  słów. Ten rodzaj sztuki powstał w Rzymie  i Grecji. Pantomima zyskała sławę za czasów panowania cesarza Augusta – była to sztuka, którą uprawiali w tamtych czasach wyzwoleńcy Pylades z Cylicji i Battylus z Aleksandrii. Dzięki niepowtarzalnym możliwościom scenicznej ekspresji wciąż widoczna jest na ulicach, w teatrach i w telewizji. Przedstawienie odbywa się bez monologów, dialogów oraz pieśni, za to ważna jest choreografia, bo to z ruchów odczytujemy treść przesłania. Często towarzyszy mu muzyka i taniec.

Przedstawienia tego typu były odgrywane w maskach (z zamkniętymi ustami) i do IV w. n.e. grali w nich wyłącznie mężczyźni. Pantomima daje świetny efekt w zespole, ale  większość artystów decyduje się na solowe kariery. Gdy na scenie jest tylko mim, pomaga on nam sobie wyobrazić wiele sytuacji. Na przykład wciąż się potyka o niewidzialne przedmioty, goni zwierzęta, udaje, że jest zamknięty w akwarium…

Sztuka mimiczna towarzyszyła obrzędom i widowiskom religijnym, jednak większej widowni ukazała się dopiero w XVI w. w dobie renesansu. We Francji był wtedy zakaz używania słów w teatrze, więc pantomima była świetnym rozwiązaniem. W imperium rzymskim w czasach początków pantomimy aktorzy mieli na sobie codzienne stroje, byli obdartusami, tylko niekiedy, gdy zdobyli względy zamożnych protektów, przywdziewali jedwabie i atłasy. Nosili lekkie sandały z rzemykami.

Dopiero w XIX w. klowni zostali zepchnięci z desek teatru na arenę cyrkową. Niewiele to już miało wspólnego ze sztuką sceniczną. Dziś jednak pantomima wciąż cieszy się uznaniem i odnosi sukcesy. Pojawia się na festiwalach, teatrach tradycyjnych i awangardowych. Mimowie pojawiają się na festiwalach ulicznych, co jest ułatwione, bo nie potrzebują żadnych rekwizytów. Ich widzami są ludzie dorośli i dzieci, nie ma bariery językowej.

Współcześnie pantomima jest odrębnym rodzajem sztuki widowiskowej (w Polsce największą sławą cieszy się Wrocławski Teatr Pantomimy kierowany przez Henryka Tomaszewskiego).